Mit kell tudni az állatkerti állatgondozóról?
Az állatkerti állatgondozó őzekkel, vaddisznókkal, medvékkel, majmokkal, kígyókkal, tigrisekkel, leopárdokkal vagy akár elefántokkal és más vadállatokkal foglalkozik nap, mint nap. Ő gondoskodik az állatkertben tartott állatok etetéséről, a szükséges kezelésekről, ápolásról és az állatok környezetének takarításáról, rendezéséről. Gyakran az állatok betanítását is ő végzi, vagy közreműködik ebben. Ha állatorvosi beavatkozásra van szükség, akkor ahhoz segítséget nyújt. Az állatkerti gondozó jellemzően egy, vagy néhány hasonló fajta állat kezeléséért felelős, és munkáját egy magasan képzett szakember irányítása mellett végzi egyedül vagy más állatgondozókkal együtt.
Ez a foglalkozás neked való lehet, ha…
…szereted az állatokat, szívesen tartózkodsz egy állatkertben, valamint kitartó vagy, erős, és tudsz egyedül dolgozni. Fontos, hogy felelősségteljesen végezd el feladataidat, hiszen munkád fontos lesz az állatok egészségének megőrzéséhez. Jól fogod magad érezni e munkakörben, ha fontos számodra, hogy a munkádnak látható eredménye legyen – pl. a rád bízott állatok jól fejlődjenek és egészségesek legyenek. Emellett jó, ha szereted, ha mindig pontosan tudod, mik a teendőid, egy nap milyen feladatokat kell elvégezned.
Ha ezt a foglalkozást választod, akkor…
…az általános iskola befejezése után le kell érettségizned egy gimnáziumban vagy szakközépiskolában, majd a Hobbiállat-tenyésztő és -forgalmazó szakképesítést kell megszerezned tanfolyami keretek között.
Milyen érdeklődési irányokkal kell rendelkezned?
Az állatkerti állatgondozó szakma végzéséhez ideális az érdeklődésed, ha szívesen foglalkozol gyakorlati problémák megoldásával, szívesen látsz el aprólékos feladatokat, amelyhez örömmel alkalmazol különböző eszközöket, berendezéseket – például mérleget, szivacsot, talicskát –, akár saját fizikai erődet. Emellett biztonságot jelent számodra, ha pontosan tudod, mi a dolgod, mit várnak el tőled.
Állatkerti állatgondozóként milyen tulajdonságokra van szükséged?
Állatkerti állatgondozóként munkád akkor lesz sikeres, ha a rád bízott állatok egészségének fenntartásában vagy helyreállításában eredményesen közre tudsz működni. Ennek megvalósításában a gondozási ismeretek mellett a következő készségek, képességek segítenek majd:
- Kitartás, amely az állatok hosszú távú gondozásához, a feladatok napról napra ismétlődő magas színvonalú elvégzéséhez szükséges.
- Felelősségtudat, mert a te munkádon múlik majd a rád bízott állatok egészsége, gyakran akár ritka, kihalás szélén álló állatokról is szó lehet.
- Fizikai erőnlét, a takarmány, élelem szállításához, cipeléséhez és a ketrecek, ólak takarításához.
- Önállóság, hogy a felmerülő problémákat meg tudd majd oldani akár egyedül is, az ehhez szükséges döntéseket képes legyél meghozni.
Mindezek mellett az állatkerti állatgondozóként munkádnak magas színvonalú végzését segíti majd a csapatmunkára való képesség, mert a munkafolyamatok egy részét a többi gondozóval együtt kell majd végezned.
Milyen egészségügyi követelményeket támaszt ez a foglalkozás?
Az állatkerti állatgondozó elsősorban fizikai erejét, ép végtagjait használja a mindennapokban, így az egészségügyi elvárások a következők:
- ép kezek, karok – hogy hatékonyan és magas minőségben tudja végezni az állatok ellátásával kapcsolatos tevékenységeket;
- ép lábak – mert a munka során nagy területeket kell bejárni, és képesnek kell lenni felmászni, emelni, megrakott talicskát tolni.
A munkakör átszervezésével, személyre szabott, sérülés specifikus módosításával, írásalapú kommunikációs csatornák használatával, egyéni elbírálás szerint, bizonyos részfeladatokat hallássérültek is végezhetnek. Értelmi sérültek esetén egyes egyszerű résztevékenységek elvégzésére van lehetőség.
Mi jellemző az állatkerti állatgondozó munkájára?
Személyközpontú (0%)
Tárgyias (100%)
Gyakorlatias (100%)
Gondolatokra irányuló (0%)
Végrehajtó (100%)
Irányító (0%)
Mit csinál az állatkerti állatgondozó?
Az állatkerti állatgondozó a számára kijelölt állatkertben lakó állat, állatok gondozásával, ápolásával foglalkozik. Ennek során többek között a következő tevékenységeket végzi:
- Gondozza az állatokat. Előkészíti és az állat életteréhez szállítja a takarmányt, majd elhelyezi azt az állat által elérhető helyen. Az állatok lakóhelyét – például kifutó, ketrec, akvárium, terrárium – és az állatfelszereléseket tisztítja, rendezi és fertőtleníti. Mossa, keféli őket, körmöt vág, reszel és fület, szemet tisztít, valamint amennyiben szükséges, szőrt nyír, és más ápolási technikákat alkalmaz. Az állatok gondozásához szükséges berendezéseket kezeli, szükség esetén gondoskodik ezek javíttatásáról. A vezető tudomására hozza, amennyiben bármilyen rendellenességet, érdekességet vesz észre, figyel meg az állat magatartásában.
- Részt vesz az állatok betanításában. Az állatokat a megkívánt magatartás kifejlesztésére és fenntartására kondicionálja, képzi.
- Részt vesz az állatok egészségügyi állapotának ellenőrzésében, a szükséges kezelések végrehajtásában. Feljegyzi például az állat súlyát, méretét, fizikai állapotát, alvási szokásait, aktivitását. Az állatot a kezelőszobába vezeti vagy viszi, amennyiben erre szükség van, a kezelés alatt az állatot lefogja, megtartja. Asszisztál az állatorvosnak, például az állatorvosi sebészeti műszereket tisztítja és sterilizálja, vagy gyógyszereket, vegyszereket és egyéb gyógyszerészeti készítményeket címkézi, a készleteket feltölti.
- Új állatok érkezése esetén segíti azok beilleszkedését. Előkészíti, berendezi lakóhelyüket, kialakítja élőhelyüket és fokozatosan beszoktatja őket a többi állat közé.
- Megszervezi az állatok szaporítását. Jelen van az utód világra jövetelénél és gondozásánál – igény esetén segítséget ad. Amennyiben szükséges, az újszülött állat gondozását is ellátja, részt vesz a felnevelésben.
- Tájékoztatja a látogatókat. Fogadja az érdeklődő látogatókat, kérdéseikre válaszol, tájékoztatót, bemutatót tart nekik az állattal kapcsolatos érdekességekről.
- Dokumentációt vezet. Az állatállomány gondozásáról, változásáról nyilvántartásokat vezet.
Hogyan dolgozik?
Az állatkerti állatgondozó munkája során többek között az alábbi anyagokat és eszközöket használja:
- az etetés eszközei: mérlegek, aprító, rakodó- és szállítóeszközök;
- tisztántartáshoz szükséges eszközök: szivacsok, kefék, slag;
- vasvilla, talicska;
- munkaruha;
- irodatechnikai és adminisztrációs eszközök: számítógép, irodatechnikai szoftverek, nyomtató, íróeszközök, telefon.
Az állatkerti állatgondozó munkavégzése során emellett az állatok takarmányával, eledelével (például széna, gyümölcsök, zöldségek, apró rágcsálók, rovarok, magok, húsok), különböző tisztító- és sterilizáló eszközökkel, állatorvosi gyógyszerekkel, kezelőeszközökkel is dolgozik. A biztonságos munkavégzés érdekében munkavédelmi eszközöket használ.
Kivel találkozik munkája során?
Munkája során elsősorban a következő személyekkel tart kapcsolatot:
- vezetőjével;
- más állatkerti állatgondozókkal;
- az állatkert többi dolgozójával – például jegypénztárosok, beszerzők;
- az állatkerti munkát felügyelő, az állatok tartását ellenőrző illetékes hatóságok képviselőivel.
Az állatkerti állatgondozó munkaköréhez nem tartozik szorosan hozzá a látogatókkal való kapcsolattartás, de ha munkáját az állatkert nyitvatartási idejében végzi, a látogatók kérdésekkel megkereshetik, vagy akár állatbemutatókat, látványetetéseket is tarthat.
Hol végzi a munkáját?
Az állatkerti állatgondozó munkáját részben szabad ég alatt, részben épületen belül végzi, az állattartási, illetve élőhelyén dolgozik. Az állatgondozó munkájából adódóan – kisméretű állatok ketrecének takarítása során – szűk helyen is dolgozhat.
Milyen munkaidőben dolgozik?
Az állatkerti állatgondozó munkaideje heti 40 óra. Mivel az állatok ellátása hétvégén és ünnepnapokon is szükséges, így az állatkerti állatgondozók általában több műszakban, egymást váltva látják el feladataikat. Jellemző a műszakon belül változó, naponta ismétlődő munkavégzés – pl. naponta többszöri etetés.
Milyen nehézségek adódhatnak a munkavégzés során?
Az állatkerti állatgondozó munkavégzése különböző ártalmakkal és veszélyekkel járhat:
- a bőrt és a légutakat irritáló fertőtlenítőszerek, vegyszerek, állati szőr, tollak, takarmányadalékok allergiás megbetegedéseket okozhatnak;
- baleseti forrást jelent az állatok harapása, rúgása, támadása, emiatt a veszélyes állatok gondozásánál rendkívül körültekintőnek kell lenni;
- további baleseti forrás lehet az etető-, takarmánykiosztó vagy trágyaeltávolító gépek kezelése, melynek során sérülések fordulhatnak elő;
- a baktériumokkal, vírusokkal fertőzött állatokkal való érintkezés fertőzésveszélyt jelenthet;
- a gondozók ki vannak téve szélsőséges időjárási viszonyoknak: esőnek, hidegnek, melegnek.
Ha betartja a biztonsági szabályokat, előírásokat, ha kell védő- és biztonsági eszközöket használ és figyelmesen végzi munkáját, akkor ezek a veszélyek nem jelenthetnek gondot.
Ez a szakma könnyű, esetenként közepesen nehéz fizikai munka, ami azt jelenti, hogy sokat kell mozogni, állni, járkálni, emelni és cipelni, tehát jó állóképességre van szükség. A munkával nem jár különösebb lelki terhelés, de a veszélyes állatok miatt a folyamatos figyelem elengedhetetlen, ami fárasztó lehet.
Ezért fontos, hogy az állatkerti állatgondozó eleget pihenjen munka után, vagy időnként szünetet tartson.
Milyen képzésben kell részt venned, ha ezt a pályát választod?
Szakképesítés neve és OKJ száma:
Hobbiállat-tenyésztő és -forgalmazó (52 621 01)
A munkakör betöltéséhez legjellemzőbben a Hobbiállat-tenyésztő és -forgalmazó szakképesítés szükséges, melyet tanfolyamon lehet megszerezni, 500-800 óra alatt. A szakképzés megkezdéséhez, az általános iskola befejezése után egy gimnáziumban vagy szakközépiskolában le kell érettségizned, valamint egészségügyi alkalmassági vizsgálaton is meg kell felelned.
Ahhoz, hogy az állatkerti állatgondozó szakmát könnyen meg tudd tanulni, segít, ha otthonosan mozogsz a következő tantárgyakban:
- természetismeret – amely alapismereteket ad az állatok felépítésével, magatartásával, viselkedésével és élőhelyeikkel kapcsolatban;
- természettudományi gyakorlatok – a kézügyességet fejleszti, és gyakorlati tudnivalókat ad az állatok tartásával és gondozásával kapcsolatban.
Mennyi keres átlagosan egy Állatkerti állatgondozó?
Minimum 120 000 Ft - Maximum 145 000 Ft
Az állatkerti állatgondozó országos havi bruttó átlagkeresete 130.000 Ft. Keresete a közalkalmazotti bértábla szerint alakul, vagyis függ az iskolai végzettségtől és a munkakörben eltöltött évek számától. Ezek függvényében havi bruttó 120.000 - 145.000 forint között mozoghat. Ha olyan állatkertben dolgozik, amelyet magánvállalkozás üzemeltet, akkor ettől eltérhet a keresete, egyéni megállapodás szerint.
Mennyire könnyű elhelyezkedni?
Az állatkerti állatgondozóként való elhelyezkedésre hazánk állatkertjeiben, állat- és vadasparkjaiban van lehetőség – ez behatárolja az elhelyezkedés lehetőségeit. Így az az állatgondozó tud várhatóan könnyen elhelyezkedni, aki képes és hajlandó a kiválasztott állatkert közelébe költözni. Az állás elnyerésének esélyeit növeli, ha a szakembernek többéves szakmai tapasztalata van, és nemcsak az alapelvárást jelentő képzettséggel, hanem magasabb végzettséggel is rendelkezik. Az elhelyezkedés esélyeit növelheti továbbá az idegen nyelvi tudás és az is, ha az állatgondozónak egy-egy érdekes, különleges, vagy állatkertben gyakran tartott állattal kapcsolatban speciális ismeretei vannak.
Milyen lehetőségeid lesznek ezzel a foglalkozással? Milyen karrierút áll előtted?
A megszerzett szakképesítéssel például elhelyezkedhetsz, mint Állatgondozó kutatóintézetekben és állatotthonokban, Belovagló lovas (bereiter), Betanító hajtó, Kutyakiképző vagy Kutyapanziós.
A szakma iránt érdeklődők tanulmányaikat felsőoktatásban is folytathatják, pl.: állatorvosi, agrár karokon.
Rokon foglalkozások
Ehhez a foglalkozáshoz hasonló, azonos érdeklődési területhez tartozó, egyéb foglalkozások: